Türkobir Çağrı Merkezi
0850 550 52 17
turkobir-facebook turkobir-twitter turkobir-instagram turkobir-youtube turkobir-google-plus

Evde Ek İş İmkanları

Ek İş Nedir?

Ek iş, genel tanıma göre; hali hazırda bir işi olan bireyin, çeşitli nedenlerle ek gelir elde etmek için başvurduğu bir kazanç yöntemidir. Biz bu yazımızda genel olarak ek iş değil, bayanlara ek iş ile ek gelir sağlayan hususların üzerinde duracağız.

Ek iş kelimesinin arama motorlarında sorgulanması son 5 yılda giderek artmıştır. Bu da bize çalışan nüfusun daha fazla ek gelire ihtiyacı olduğu verisini sunmaktadır. Aşağıdaki grafiği incelediğimizde, ek iş aramalarının sırasıyla Kocaeli, İstanbul, Yalova, Ankara, Denizli bölgelerinden olduğu görülmektedir.

ek iş grafikNeden Ek İş Yapmalıyım?
ek iş imkanıEk iş yapmak, yalnızca ek gelire ihtiyacı olanların değil; aynı zamanda boş vakti değerlendirmek amacıyla da yapılabilir. Bunun yanı sıra, ev ekonomisine katkıda bulunmak, birtakım işlerle meşgul olmak; kişinin yaşamına hareket katmakta ve bu sayede hem fizyolojik hem de psikolojik olarak iyi hissetmesine neden olmaktadır.
Genel olarak bu sorunun cevabını maddelemek gerekirse:

  • Ek gelir sağlamak.
  • Boş vakitleri değerlendirmek.
  • Ev ekonomisine katkıda bulunup, iyi hissetmek.
  • Yaşama hareket katıp, zinde hissetmek.
  • Sosyalleşmek.

Ek İş Yöntemleri Nelerdir?
ek iş türkobirGünümüzde Türkiye şartlarında ek iş anlamında yapılabilecek birçok iş var. Bunlardan son zamanlarda popüler olanı, Instagram üzerinde çeşitli ürünlerin satışını yaparak kazanç sağlamak. Bu ürünler, kokulu sabundan giyime kadar çeşitlilik göstermektedir. Ancak bu işte kargolama ve vergilendirme açısından birtakım problemler çıkabilmektedir.

Bu işin yanı sıra geleneksel yöntemlerden olan eve iş alma yani evde ek iş yapma metodu da bir ek iş yöntemidir. Bu yöntemde evde mandal işi, evde sabun paketleme işi, evde kına malzemeleri paketleme işi, evde paketleme işi, evde leblebi paketleme işi gibi işleri sıralayabiliriz. Bu tür ek iş yöntemi daha çok bölgesel olmakla birlikte, kazanç metodu da genellikle parça başı modelidir. Yani paketlediğiniz ürün kadar kazanç sağlarsınız. Bu iş de yine yukarıdaki ek iş modeli gibi bayanlara evde ek iş sağlayan modeldir.

Bu iki yöntem Türkiye’de en çok kullanılan yöntemlerden olmakla birlikte, ülkemizde uzun zamandır faal olan katalogla satış (Network/Marketing) firmaları da ek iş imkanı sağlamaktadır.

türkobir ek işKatalogla Satış Nedir?
Katalogla satış, firmanın size verdiği ürün kataloğundaki ürünleri çevrenize satarak ek gelir elde ettiğiniz bir iş modelidir. Bu modelde, ilgili firma size ürün başına kar vermektedir. 100 TL olan bir ürün siz aldığınızda onun katalogdaki satış fiyatı 120 TL diyelim. Siz bu ürünü çevrenize satar ve 20 TL kar elde edersiniz.

Katalogla satış firmalarının katalog ürünleri kozmetik, iç giyim, dış giyim, ev gereçleri olabilir. Türkobir ise iç giyim, dış giyim, pijama, ev gereçleri vb. ürünlere Türkobir katalogda yer vermektedir. Türkobir, ek iş veren firmalardan biridir.


Evde Ek İş Yapmak Mümkün mü?
evde ek işEvde ek iş yapmak, yukarıda saydığımız yöntemlerle de katalogla satışla da mümkün. Siz de Türkobir’e üye olarak Türkobir kataloğundan satış yapmaya başlayabilirsiniz. Türkobir’de kar oranınız %30 ila %80 arasında değişmektedir.

Evden iş yaparak kazanç sağlamanın, yani Türkobir ile satış yaparak kazanç sağlamanın mümkün olabilmesi için birtakım özelliklere sahip olmanız gerekmektedir:
  • Sosyal çevrenizin geniş olması.
  • Satış ve ikna kabiliyetinizin iyi olması.
  • Sabır.
  • Günde en az 1-3 saat zaman.
  • Kararlılık.


Bu özellikler arasında sizin de dikkatinizi çektiği gibi ‘sermaye’ yok! Çünkü Türkobir ile ek iş yapmak için herhangi bir sermayeye ihtiyacınız yok. Tek yapmanız gereken satış setini satın alıp, katalogdan satış yapmaya başlamak.

Yukarıda saydığımız özelliklerin sizde eksik olduğunu düşünüyorsanız hemen ümitsizliğe kapılmamalısınız. Çünkü bu özellikler zaman geçtikçe, iş bilirliğiniz arttıkça sizde de var olacaktır. Türkobir hakkında daha fazla bilgi almak için, ‘Nasıl Bir İş’ yazısına göz atabilirsiniz.
Türkobir katalogla satış ve ek iş imkanı