Türkobir Çağrı Merkezi
0850 550 52 17
turkobir-facebook turkobir-twitter turkobir-instagram turkobir-youtube turkobir-google-plus

Evde İş ve Ek İş

Evde İş İmkanları
Günümüzde birçok ev kadını aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla çeşitli işlerde çalışmakta ya da bu işleri evde yapmaktadır. Bu yazımızda evde iş yapmanın gereksinimleri, faydaları ve zorlukları üzerinde duracağız.

Evde İş Nedir?
evde ek işEvde iş, birtakım hizmetlerin ev kadınları tarafından icra edilerek kazanç sağlanması diyebiliriz. Evde işe örnek olarak saydığımız çeşitli iş grupları bulunmaktadır. Bunları daha detaylı incelemek için Ek İş yazımızı okuyabilirsiniz. Evde iş, sadece evde yapılan iş anlamına gelmemektedir. Evde iş, freelance diye tabir edilen ‘serbest çalışma’ anlamına gelen kelimenin bir başka tanımıdır. Yani bu tür işleri yalnızca evinizden değil; iş yerinizden, okulunuzdan, arkadaş ortamınızdan da gerçekleştirebilirsiniz. Hal böyle olmakla birlikte sıklıkla tercih edilen evde iş metodu gerçek anlamda evden çalışarak icra ediliyor.


Evde Yapılabilecek İş Fikirleri
evde ek iş - 1Evde yapılabilecek iş fikirleri sayesinde evden para kazanmanız mümkün. Ancak her işi yapabilirsiniz diye bir kaide de maalesef yok. Yapabileceğiniz işler, yeteneğiniz ve mesainizle doğru orantılı olmalıdır. Örneğin; oya işlerinden iyiyseniz, oya örerek kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak iyi değilseniz bu çok da mümkün olmayabilir. Bununla beraber, yine oya işi yaptığınızı varsayarsak ve büyükşehirde ikamet ettiğinizi de düşünürsek, oya örmelerine günümüzde azalan rağbet sebebiyle yine para kazanmanızın mümkün olduğunu söylemek zor olacaktır. Bu nedenle evde yapılabilecek işlere bakmadan önce aşağıdaki soruları yanıtlayıp cevaplarınızı bulduktan sonra harekete geçmeniz gerekmektedir:

Hangi alanda yeteneğim var?
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, işe girişmeden evvel yeteneklerinizi ve yapabileceklerinizi tespit etmeniz gerekmektedir.

Bu işe ne kadar zaman ayırabilirim?
Seçeceğiniz işin ne kadar zaman isteyen bir iş olduğunu önceden bilmeniz gerekir. Mesela yukarıda bahsettiğimiz oya örme işi, örülen modele göre 1-5 gün arası sürebilir. Bu işi yapmak için istikrar gerekir, istikrar için ise zaman gerekir. İstikrarsız işlerin veriminin iyi olmayacağı aşikardır.

Sermaye gerekiyor mu?
Gerek freelance çalışmak olsun gerekse büyük bir şirket açmak olsun, hemen hemen her iş için belli bir miktar sermaye gerekir. Sermaye 50 TL olabileceği gibi 50 bin TL de olabilir. Ancak siz de takdir edersiniz ki evde yapılan işler genellikle, çok ufak sermayelerle yapılabilen işlerdir. Bu nedenle evde yapacağınız ancak sizden çok büyük meblağlar isteyen iş verenleri iyi araştırmanızı salık veriyoruz.

Ne kadar kazanabilirim?
Evet, geldik işin nihayetine. Evde iş yaptık ya da evde ek iş yaptık ve sonucunda alın terimiz olan meblağ ne kadar olacak? Çoğu işte yani çoğu ev işinde bu meblağ belirsizdir. Genellikle mandal işi, paketleme işi, oya işi, örgü işi vb. işlerde parça başı ücret ödenir. Bu şekilde oluşturduğunuz ürün kadar kazanç sağlarsınız. Ancak evde yaptığınız işin neticesinde elde edeceğiniz ücreti tahmin edebilirsiniz. Tahmin edemeseniz bile, daha önce o evde işi yapan ya da hali hazırda yapmakta olan birilerinden fikir alabilirsiniz. Bunun sonucunda elde edeceğiniz meblağ sizi tatmin etmeyecekse, en azından harcadığınız mesaiye bile değmeyecekse o işi yapmak sizin için sağlıklı olmayacaktır.

Türkobir ile Evde İş Yapabilir miyim?
Yukarıda saydığımız iş modellerinin yanında diğer yazımızda da bahsettiğimiz gibi, Türkobir ile çevrenize iç giyim, pijama takımları, kozmetik, ev gereçleri vb. elzem ihtiyaç olan ürübleri satarak kazanç sağlamanız mümkün. Türkobir evde iş hakkında detaylı bilgi almak için Nasıl Bir İş yazısına göz atabilirsiniz.

Türkobir’e üye olduktan sonra adresinize gelen katalogda bulunan ürünleri çevrenize satarak her üründen belli bir kar alırsınız. Bu kar sizin kazancınız olur.

Türkobir ile evde ek iş yapmak istiyorsanız, zamanı kendiniz belirlersiniz. Mesela hafta içi zamansal olarak müsait olmadığınızda sadece hafta sonu da çalışarak ek gelir elde edebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz sermaye faktörü de Türkobir’de yoktur. Yani herhangi bir sermayeye ihtiyacınız yok. Tek yapmanız gereken 50 TL değerinde satış setini satın alarak işe başlamak. 50 TL’lik satış seti içerisinde numune ürün, katalog ve Türkobir satış çantası bulunmaktadır. Türkobir ile evde iş yaparak ek gelir elde etmeye başlamak için Temsilcimiz Olabilirsiniz.

Türkobir evde iş ve ek iş